Η πιο όμορφη παραλία της Χαλκιδικής από drone (part 2) σε ένα εξαιρετικό βίντεο του GerogeSal.
Xειμώνας στην Σιθωνία Χαλκιδικής στις Καβουρότρυπες
Καβουρότρυπες – Το εξαιρετικού κάλους σύμπλεγμα μικρών παραλιών βρίσκεται μεταξύ Αρμενιστή και Πλατανιτσίου, στις ανατολικές ακτές της Σιθωνίας. Η απόσταση που τη χωρίζει από τη Σάρτη είναι 6 χιλιόμετρα.
Στα πλάνα drone διακρίνονται εκτός απο τις Καβουρότρυπες η παραλία “Πορτοκάλι”, η παραλία “Paradise Kavourotripes” η παραλία-καμπινγκ Πλατανίτσι και στο βάθος η Σαρτη.
Γαλαζοπράσινα νερά, λευκά βράχια, λόφοι διαποτισμένοι με πράσινο και μαλακή άμμο είναι τα κύρια χαρακτηριστικά αυτού του κρυφού παράδεισου κοντά στη Σάρτη. Η παραλία μπορεί να προσεγγιστεί μόνο με τα πόδια. Περιλαμβάνει ένα ζευγάρι από μικρούς όρμους, την παραλία Καβουρότρυπες και την παραλία Πορτοκάλι.
Τις δεκαετίες 80 & 90 οι καβουρότρυπες ηταν απόμερη-δύσβατη κ δυσπρόσιτη παραλία γυμνιστών. Σιγά σιγά με το πέρασμα των χρόνων κ με την έλευση του διαδικτύου αλλα κ του GPS στη ζωή μας η παραλία αυτή έγινε η νούμερο ενα στις αναζητήσεις των ξένων τουριστών.
Τα καλοκαιρια πλέον η παραλία κατακλύζεται απο πάρα μα πάρα πολλούς λουόμενους αλλα κ καντίνες κ πρόχειρα μπιτσομπαρα με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλά σκουπίδια αλλα κ φασαρία…όσοι την είχαν επισκεφθεί παλιότερα σήμερα απογοητεύονται .
Μικροί κολπίσκοι με βράχια και πεύκα που σχεδόν ακουμπούν στο νερό δημιουργώντας γαλαζοπρασινες αποχρώσεις. Αν δεν θέλετε να ταλαιπωρηθείτε πάτε πολύ νωρίς το πρωί για να πιάσετε θέση στα βράχια η την ελάχιστη αμμουδιά, αλλιώς αργά το απόγευμα. Ιούλιο και Αύγουστο γίνεται πανζουρλισμος. Μην το επιχειρείτε αν έχετε παιδιά, δεν εχει χώρο για παιχνίδι.