Απάντηση εξέδωσε πριν από λίγο ο δήμαρχος Νέας Προποντίδας Μανώλης Καρράς σχετικά με το κλείσιμο των σχολείων λόγω του κορονοϊού.
“Με αφορμή πολλά ερωτήματα που δεχόμαστε σχετικά με το κλείσιμο των σχολείων λόγω του κορονοϊού σάς γνωρίζουμε τα εξής:
Με βάση την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου “Κατεπείγοντα μέτρα αποφυγής και περιορισμού της διάδοσης του κορονοϊού” (τ. Α, 42/25-2-2020) η αρμοδιότητα της προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας σχολικών μονάδων και πάσης φύσεως εκπαιδευτικών δομών ανήκει στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ, το οποίο συναποφασίζει με το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ. Δεν ανήκει δηλαδή στις αρμοδιότητες του Δημάρχου.”