Ερώτηση έχει κατατεθεί στην Ελληνική Βουλή ο Απόστολος Αβδελάς Βουλευτή Α΄ Θεσσαλονίκης από την Ελληνική Λύση με Αριθμό Πρωτοκόλλου 4672-03/03/2020 σχετικά με το θέμα «Άνθιση του παραεμπορίου στη λαϊκή της Μαρτίου στη Θεσσαλονίκη».
Ολόκληρο το κείμενο της ερώτησης:
“Του: Απόστολου Αβδελά Βουλευτή Α΄ Θεσσαλονίκης
Προς: κ. Υπουργό Ανάπτυξης και Επενδύσεων
ΘΕΜΑ: «Άνθιση του παραεμπορίου στη λαϊκή της Μαρτίου»
Κύριε Υπουργέ
Σύμφωνα με καταγγελίες μικροεμπόρων, αλλά και δημοσιεύματα στον ηλεκτρονικό τύπο, πλήθος προϊόντων παραεμπορίου πωλούνται στη λαϊκή αγορά της Μαρτίου στη Θεσσαλονίκη. Δεκάδες «πειρατές των κάδων» με απλωμένη την πραμάτεια τους πουλούν κάθε λογής ανακυκλώσιμο και μη υλικό, ενώ ταυτόχρονα υπάρχουν και οχήματα με πινακίδες αλλοδαπής χώρας, όπου ξεφορτώνουν τα ΄΄μαϊμού΄΄ εμπορεύματα.
Με δεδομένα όλα τα παραπάνω,
Ερωτάται ο κ. Υπουργός:
Ποια μέτρα προτίθεστε να πάρετε και πότε, προκειμένου, να σταματήσει το παραεμπόριο στην συγκεκριμένη λαϊκή;
Ο ερωτών Βουλευτής
Απόστολος Αβδελάς.”