Τα Χορευτικά Τμήματα Αρναίας του δήμου Αριστοτέλη τραγούδησαν τον ερχομό της άνοιξης Τα “Χελιδονίσματα” στον δήμαρχο Αριστοτέλη Στέλιος Βαλιάνος.
“Υποδεχόμαστε την Άνοιξη και την αναγέννηση της φύσης με τα “Χελιδονίσματα”, ένα υπέροχο δρώμενο του τόπου μας από τα Χορευτικά Τμήματα Αρναίας του Δήμου Αριστοτέλη. Τους ευχαριστώ για την όμορφη έκπληξη.”, δήλωσε ο δήμαρχος Αριστοτέλη Στέλιος Βαλιάνος.
Τα χελιδονίσματα είναι ένα από τα πιο χαρακτηριστικά έθιμα της πρώτης Μαρτίου, η συνήθεια δηλαδή να γυρίζουν το πρωί της ημέρας αυτής τα παιδιά της σχολικής ηλικίας τα σπίτια κρατώντας ένα ξύλινο ομοίωμα χελιδονιού και να τραγουδούν τον ερχομό της ανοίξεως και την επιστροφή των χελιδονιών.