Ακυρώνονται οι εκδηλώσεις για το καρναβάλι σε όλη την Ελλάδα, λόγω του κορωνοϊού, όπως ανακοίνωσε ο υπουργός Υγείας, Βασίλης Κικίλιας, σήμερα, Πέμπτη.
Στη Χαλκιδική από τους πέντε δήμους τρεις εξέδωσαν ανακοινώσεις για την ακύρωση των εκδηλώσεων για το καρναβάλι.
Αναλυτικά,
Δήμος Κασσάνδρας
Ο Δήμος Κασσάνδρας βρίσκεται στην δυσάρεστη θέση να σας ενημερώσει ότι οι προγραμματισμένες εκδηλώσεις, ενόψει του τριημέρου της Απόκριας- Καθαράς Δευτέρας ακυρώνονται για προληπτικούς λόγους, μετά από την ανακοίνωση του Υπουργείου Υγείας για ματαίωση των Καρναβαλικών εκδηλώσεων σε όλη τη χώρα εξαιτίας του Κορωναϊού.
Ο Δήμος μας βρίσκεται σε ετοιμότητα και συστήνει στους πολίτες να ακολουθήσουν τις οδηγίες του Υπουργείου Υγείας.
Τέλος, ευχαριστούμε όλους τους φορείς, εθελοντές, πολίτες και συλλόγους που συμμετείχαν στην προετοιμασία των εκδηλώσεων αυτών στηρίζοντας τους θεσμούς και τις εκδηλώσεις του Δήμου.
Δήμος Αριστοτέλη
Ο Δήμος Αριστοτέλη ανακοινώνει ότι οι προγραμματισμένες υπό την αιγίδα του Δήμου εκδηλώσεις της Αποκριάς και εκδηλώσεις της Καθαράς Δευτέρας, ματαιώνονται στο πλαίσιο εφαρμογής των οδηγιών του Υπουργείου Υγείας για τον περιορισμό της εξάπλωσης του Κορωνοϊού.
Συνιστάται δε, σε ιδιωτικούς φορείς και συλλόγους που έχουν προγραμματίσει ανάλογες εκδηλώσεις για το ερχόμενο τριήμερο στα όρια του Δήμου Αριστοτέλη, να λάβουν υπόψη τις οδηγίες του Υπουργείου Υγείας και να προβούν στις αντίστοιχες ενέργειες.
Δήμος Πολυγύρου
Μετά την ανακοίνωση του Υπουργού Υγείας για ματαίωση των Καρναβαλικών εκδηλώσεων σε όλη τη χώρα εξαιτίας του Κορωναϊού ο Δήμος Πολυγύρου, παρόλη την ετοιμότητά του, βρίσκεται στη δύσκολη θέση να ενημερώσει τους πολίτες ότι οι προγραμματισμένες εκδηλώσεις από σήμερα Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου έως και την Καθαρά Δευτέρα 2 Μαρτίου 2020 ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ για προληπτικούς λόγους.
Παράλληλα συστήνεται στους συλλόγους που έχουν προγραμματίσει εκδηλώσεις τις επόμενες ημέρες να ακολουθήσουν τις οδηγίες του Υπουργού Υγείας.
Ο Δήμος Πολυγύρου ευχαριστεί όλους τους φορείς, τους συλλόγους, τους εθελοντές και τους πολίτες που συμμετείχαν μαζικά σε όλες τις εκδηλώσεις που έχουν ήδη πραγματοποιηθεί και στήριξαν τον σημαντικό αυτό θεσμό για την πόλη.
Μέχρι στιγμής, ο δήμος Νέας Προποντίδας και ο δήμος Σιθωνίας δεν εξέδωσαν σχετική ανακοίνωση για την ακύρωση των εκδηλώσεων.