Το Σάββατο πραγματοποιήθηκε, με μεγάλη συμμετοχή του κόσμου, στο Κέντρο Νεότητος Πολυγύρου, η γνωστή σε όλους “Μασαλιάδα”, η οποία επέστρεψε μετά από χρόνια στις εκδηλώσεις του Πολυγύρου.
Ανανεωμένη με παλιά και νέα μασάλια από τους ειδικούς του είδους: Νίκο Παπακωνσταντίνου, Κατερίνα Βλάχου, Θανάση Μορένο, Αλέκο Τσολάκη. Συμμετείχαν επίσης οι: Αργυρή Καζόγλου, Γιώργος Ρίτσιος, Γεωργία Κουγιώνη. Η χαρούμενη ατμόσφαιρα, η καλή διάθεση, το γέλιο και τα πειράγματα ήταν διάχυτα και όλοι είχαν να αφηγηθούν και από ένα μασάλι.
Την Κυριακή πραγματοποιήθηκε στο κατάμεστο Δημοτικό Θέατρο η παράσταση του Λαογραφικού Ομίλου Πολυγύρου. Μια εξαιρετική παράσταση και δικαίως το Θέατρο αποδείχθηκε “μικρό” για το πλήθος του κόσμου. Χοροί από Αλμωπία, Χερσόνησο Ερυθραίας, Μαύρη Θάλασσα, Πάρο, Νάξο. Παίζουν οι μουσικοί: Αστέριος Τράκας-βιολί, Ελισσάβετ Τράκα-λαούτο, Αλέξανδρος Παπαγεωργόπουλος-κλαρίνο, Σπύρος Τζιάτζιος-κρουστά, Γιάννης Μπούρας-γκάιντα-τσαμπούνα-κορνέτα, Κίμωνας Τερζίδης-ακορντεόν, Κωνσταντίνα Πετρινιώτη- τραγούδι.
Στην εκδήλωση παρουσιάστηκε και το θεατρικό έργο «Η εκδρομή» από την ομάδα του ΛΟΠ, σε κείμενα και σκην. επιμέλεια Γιώργου Διαμαντουλάκη με τους: Κατερίνα Βλάχου, Σόνια Κυριαζάκου, Γιώργος Μελανδίνος, Δήμητρα Κούτριου, Δημήτρης Μελάς, Μάριος Τσιμερίκας.
Οι εκδηλώσεις του Δήμου Πολύγυρου συνεχίζονται καθημερινά μεχρι και την Καθαρα Δευτερα 2 Μαρτιου 2020.