Το Δημοτικό Σχολείο Φλογητών επισκέφτηκαν χθες Πέμπτη 20 Φεβρουάριου 2020 μέλη του Τμήματος Α’ Βοηθειών του Παραρτήματος Χαλκιδικής της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης, προκειμένου να δώσουν μάθημα ζωής.
Οι μικροί και οι μεγαλύτεροι μαθητές του σχολείου απέκτησαν πολύτιμες γνώσεις πάνω σε θέματα παροχής Α’ Βοηθειών. Μέσα από ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι ερωτήσεων επιβεβαιώθηκε η αποκτηθείσες γνώσεις γεμίζοντας ελπίδα τα μέλη της ΕΟΔ που τους εκπαίδευσαν αλλά και τους δασκάλους τους.
Συνάδοντας με την άποψη ότι τα μικρά παιδιά είναι εξαιρετικοί κριτές, τους ζητήθηκε να ζωγραφίσουν την “άποψη” τους για την ΕΛΛΗΝΙΚΉ ΟΜΆΔΑ ΔΙΑΣΩΣΗΣ.