Συνελήφθη χθες (9 Φεβρουαρίου 2020) το βράδυ στην Εγνατία Οδό στην Ημαθία 48χρονος που τα μετέφερε με νοικιασμένο όχημα και τα είχε εισάγει νωρίτερα στην χώρα.
Στην προσπάθειά του να διαφύγει προσέκρουσε σε 3 υπηρεσιακά οχήματα και ένα Ι.Χ. αυτοκίνητο, με αποτέλεσμα να προκληθούν υλικές ζημιές.
Αναλυτικά, Αστυνομικοί της Ομάδας Δίωξης Ναρκωτικών του Τμήματος Ασφάλειας Πολυγύρου είχαν πληροφορίες ότι ο σαρανταοκτάχρονος έκανε συχνές διαδρομές από και προς την ελληνοαλβανική μεθόριο.
Μετά από συντονισμένες ενέργειες των αστυνομικών, ο φερόμενος ως δράστης εντοπίστηκε και διαπιστώθηκε ότι μετέφερε 24 συσκευασίες με κάνναβη συνολικού βάρους 33 κιλών και 668 γραμμαρίων και άλλες 11 συσκευασίες με κατεργασμένη κάνναβη συνολικού βάρους 1 κιλού και 138 γραμμαρίων.
Από την έρευνα προέκυψε ότι τις ναρκωτικές ουσίες τις είχε εισάγει νωρίτερα από μη ελεγχόμενο σημείο της ελληνοαλβανικής μεθορίου, με σκοπό την περαιτέρω διακίνηση τους στην ελληνική επικράτεια και ειδικότερα στη Θεσσαλονίκη και τη Χαλκιδική.
Τα ναρκωτικά κατασχέθηκαν, ενώ ο συλληφθείς, κατηγορούμενος για εισαγωγή, μεταφορά και διακίνηση ναρκωτικών, θα οδηγηθεί στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Βέροιας.