Τα γιορτινά της φόρεσε και η Κοινότητα Σημάντρων, την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019, με το άναμμα του Χριστουγεννιάτικου δέντρου στην Κεντρική Πλατεία, στην εκδήλωση την οποία διοργάνωσε ο Δήμος Νέας Προποντίδας, ο Οργανισμός Πολιτισμού και Αθλητισμού, ο Σύλλογος Καρναβαλιστών Σημάντρων και Τοπικοί Φορείς.
Μικροί και μεγάλοι διασκέδασαν, και κυρίως οι λιλιπούτειοι φίλοι μας, οι οποίοι έπαιξαν με τον τάρανδο, τα ξωτικά, τους αρκούδους και είχαν την χαρά να δουν τον Άγιο Βασίλη, ο οποίος ήρθε με την άμαξα που έσερνε το άλογο Lord του Ιππικού Ομίλου «Indian Horse». Γέμισε ο τόπος γέλια και φωτεινά παιδικά προσωπάκια, που ήταν «στολισμένα» με χαρά. Στους παρευρισκόμενους μοιράστηκαν κεράσματα από τον Σύλλογο Καρναβαλιστών Σημάντρων.
Στο χαιρετισμό του ο Δήμαρχος Νέας Προποντίδας, κ. Μανώλης Καρράς είπε: «Τα χαρούμενα πρόσωπα των παιδιών μας κάνουν κι εμάς χαρούμενους. Θερμά συγχαρητήρια γι’ αυτό το εξαιρετικό αποτέλεσμα, είναι αποτέλεσμα της αγαστής συνεργασίας μεταξύ του Δήμου, του ΟΠΑ, του Συλλόγου Καρναβαλιστών Σημάντρων, των Φορέων και των ατόμων συνέβαλε ώστε αυτή η γιορτή να γίνει τόσο επιτυχημένη.