Μεγάλη διάκριση για το μπάσκετ της Ορμύλιας.
Ο αθλητικός σύλλογος ΑΕΤΟΙ ΟΡΜΥΛΙΑΣ επιλέχθηκε μεταξύ εκατοντάδων, αξιόλογων ακαδημιών καλαθοσφαίρισης ανά την Ελλάδα, στο πρόγραμμα “Αθλητικές Ακαδημίες ΟΠΑΠ”.
H ολοκλήρωση της διαδικασίας επιλογής, βασίστηκε τόσο σε ποιοτικά αλλά και ποσοτικά κριτήρια και οδήγησε στην δημιουργία μιας δυναμικής ομάδας 50 ακαδημιών από όλη την Ελληνική επικράτεια.
Στην διαδικασία επιλογής είχαν συμμετάσχει 3 σύλλογοι μπάσκετ της Χαλκιδικής με τελική επιλογή τους Αετούς Ορμύλιας.
Η επιλογή μιας ομάδας ομάδας από τη Χαλκιδική είναι πολύ σημαντική για τον νομό καθώς δείχνει ότι οι ακαδημίες μπάσκετ είναι στην σωστή κατεύθυνση και τυγχάνουν πανελλαδικής εκτίμησης. Τα οφέλη από το πρόγραμμα θα είναι πολλαπλά τόσο για την ομάδα της Ορμύλιας όσο και για το μπάσκετ της Χαλκιδικής γενικότερα.
Τι είναι οι Αθλητικές Ακαδημίες ΟΠΑΠ
Το πρόγραμμα Αθλητικές Ακαδημίες ΟΠΑΠ, το οποίο υλοποιείται εφέτος για πέμπτη χρονιά, υποστηρίζει παιδιά ηλικίας από 6 έως 13 ετών από ερασιτεχνικά αθλητικά σωματεία από όλη την Ελλάδα.
Οι μικροί αθλητές λαμβάνουν προπονητικές κατευθύνσεις με βάση τα διεθνή πρότυπα, επιστημονική υποστήριξη από ειδικευμένους παιδοψυχολόγους και διατροφολόγους, αθλητικό υλικό και πλήρη ασφαλιστική κάλυψη.
Στόχοι προγράμματος:
- να φέρει τα παιδιά κοντά στον αθλητισμό, δημιουργώντας πρώτα σπουδαίους ανθρώπους και μετά μεγάλους αθλητές
- να εμπνεύσει στους νέους τα ιδεώδη του αθλητισμού και τις ευγενείς αγωνιστικές αξίες
- να δημιουργήσει ισχυρούς δεσμούς μεταξύ των συμμετεχόντων σωματείων
- να αναβαθμίσει τα πρότυπα της αθλητικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα
- να διασφαλίσει ότι το αύριο του ελληνικού αθλητισμού βασίζεται σε γερά θεμέλια