Επίθεση στους παίκτες του ΠΑΟΚ από οπαδούς του Ολυμπιακού καταγγέλλει η ομάδα της Θεσσαλονίκης, έξω από τα αποδυτήρια, λίγο πριν τη σέντρα του ντέρμπι.
Σύμφωνα με όσα καταγγέλουν από την ασπρόμαυρη ΠΑΕ υπήρξε «ντου» και τραμπουκισμοί στην αποστολή του δικέφαλου.
Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι κινήθηκαν οπαδοί έλεγαν συνθήματα και έφτυναν τους παίκτες, ενώ ενεπλάκησαν και τα ΜΑΤ για να ηρεμήσουν την κατάσταση.
Όλα αυτά έγιναν στην είσοδο του γηπέδου με την αποστολή του ΠΑΟΚ να μπαίνει εντός Καραϊσκάκη με τουλάχιστον 15 λεπτά καθυστέρηση.
Ο ΠΑΟΚ ενημέρωσε ότι οι ποδοσφαιριστές είναι όλοι καλά και βρίσκονται ήδη στα αποδυτήρια.
Φίλαθλοι του Ολυμπιακού επιπλέον προπηλάκισαν και τον Μάκη Γκαγκάτση.
Η αποστολή του ΠΑΟΚ έφτασε στο γήπεδο στις 18.00 όμως το πούλμαν δεν μπόρεσε να σταματήσει στο προκαθορισμένο σημείο έξω από την είσοδο των αποδυτηρίων (κατά πληροφορίες λέγεται ότι είχε χαλάσει η πύλη!).
Τα μέλη της αποστολής του ΠΑΟΚ αναγκάστηκαν να βγουν από το πούλμαν και να περπατήσουν μέχρι τα αποδυτήρια αλλά στο μέσο της διαδρομής, περίπου στο ύψος της αίθουσας Τύπου υπήρχαν περισσότεροι από 20 οπαδοί του Ολυμπιακού οι οποίοι κινήθηκαν απειλητικά κατά της αποστολής του ΠΑΟΚ, προπηλάκισαν τον Μάκη Γκαγκάτση και εν τέλει αποτράπηκαν από την αστυνομία.
Με διαπιστεύσεις οι χούλιγκαν
Με βάση την ενημέρωση της Αστυνομίας πάντως, με απόφαση παραγόντων του Ολυμπιακού, το πούλμαν δεν σταμάτησε στην έξοδο των αποδυτηρίων, όπως συμβαίνει πάντα, αλλά πιο μακριά με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν επεισόδια. Πιο συγκεκριμένα, η πόρτα που οδηγούσε στα αποδυτήρια, ήταν κλειστή και παρέμεινε έτσι για 15 λεπτά, με τους παίκτες να βρίσκονται όλο αυτό το χρονικό διάστημα έξω από τα αποδυτήρια…
Σε όλη αυτή την αναταραχή, οι χούλιγκαν του Ολυμπιακού, οι οποίοι κατά πληροφορίες έφεραν διαπίστευση (!), κάτι που σημαίνει πως ήταν εγκεκριμένοι από την ΠΑΕ Ολυμπιακός), προπηλάκισαν τον διευθύνοντα σύμβουλο της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Μάκη Γκαγκάτση.