Κατά τις νυχτερινές ώρες λόγω των έντονων βροχοπτώσεων στον δήμο Σιθωνίας σημειώθηκαν προβολή και πτώσεις βράχων στις περιοχές Άγιο Νικόλαου –Βουρβουρούς, παράσυρση εδάφους στον δρόμο Νικήτης –Μεταμόρφωσης και στη διασταύρωση Νικήτης Αγίου Νικολάου.
Τα μηχανήματα του Δήμου σε συνεργασία με την περιφέρεια βρίσκονται στα ανωτέρα σημεία.
Ο δήμαρχος Σιθωνίας Κυπαρίσσης Ντέμπλας ευχαριστεί τα συνεργεία της περιφέρειας και του δήμου για την αγαστή συνεργασία.
Κλειστό το Γυμνάσιο- Λύκειο Ν. Μαρμαρά καθώς νερά εισχώρησαν στο λεβητοστάσιο
Τη διακοπή των μαθημάτων για σήμερα στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο του Νέου Μαρμαρά στη Σιθωνία Χαλκιδικής αποφάσισε η Δημοτική Αρχή, καθώς το πρωί διαπιστώθηκε ότι πλημμύρισε το λεβητοστάσιο του κτιρίου στο οποίο συστεγάζονται, λόγω των έντονων βροχοπτώσεων, που συνεχίζονται μέχρι και αυτή την ώρα (11 το πρωί).
Όπως ανέφερε στο ΑΠΕ- ΜΠΕ η αντιδήμαρχος Παιδείας Σιθωνίας Κατερίνα Γιουβαρλάκη, “από σπασμένο παράθυρο, που δεν προλάβαμε να αντικαταστήσουμε, μπήκε νερό στο λεβητοστάσιο. Για λόγους ασφάλειας μαθητών και εκπαιδευτικών αποφασίστηκε η δiακοπή των μαθημάτων”. Σύμφωνα με την αντιδήμαρχο, “ έχει γίνει άντληση των υδάτων και κάνουμε όλους τους απαραίτητους ελέγχους”, προκειμένου το σχολείο να είναι απολύτως ασφαλές.