Μήνυμα της δημοτικής παράταξης «Ισχυρός Αριστοτέλης» για το Πολυτεχνείο:
“Τα αιτήματα για δωρεάν ποιοτικότερη δημόσια Παιδεία και περισσότερη (καλώς εννοούμενη) Δημοκρατία πιο επίκαιρα από ποτέ.
Ας ευχηθούμε να μη ξαναζήσει αυτός ο τόπος και κυρίως να μη ζήσουν τα παιδιά μας γεγονότα σαν κι αυτά της 17ης Νοεμβρίου του 1973.
Μεταξύ της κατάχρησης του πανεπιστημιακού ασύλου και της κρατικής καταστολής σίγουρα υπάρχει ένας πιο υγιής δρόμος στον οποίο μπορούμε να οδηγηθούμε μέσα από μια ειλικρινή διαβούλευση και δημοκρατικές διαδικασίες των ίδιων των φοιτητών με την αρωγή της πρυτανείας και της πολιτείας.
Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε σε αυτόν τον τόπο πως μόνο μέσα από την Παιδεία μπορούμε να διασφαλίσουμε ένα καλύτερο αύριο για τις επόμενες γενιές.”