Τη δήμαρχο Κασσάνδρας Αναστασία Χαλκιά επισκέφθηκε τη Δευτέρα ο υποψήφιος Πρόεδρος της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Κεντρικής Μακεδονίας, Ιγνάτιος Καιτεζίδης,δήμαρχος Πυλαίας – Χορτιάτη.
Η επίσκεψή του, στο γραφείο της δημάρχου στο πλαίσιο της προεκλογικής του εκστρατείας, πραγματοποιήθηκε σε πολύ καλό κλίμα.
Τον κ. Καιτεζίδη συνόδευε ο Πρόεδρος του ΦΟ.Δ.Σ.Α και εκ νέου υποψήφιος για τις εκλογές στο Φορέα Μιχάλης Γεράνης.
Η δήμαρχος συζήτησε με τον υποψήφιο Πρόεδρο της Π.Ε.Δ.Κ.Μ για όλα τα σοβαρά ζητήματα που απασχολούν την Αυτοδιοίκηση με πρώτο το ζήτημα διασφάλισης κλίματος οικονομικής σταθερότητας στους Ο.Τ.Α και στήριξής τους από την Πολιτεία και την Κυβέρνηση ενώ παράλληλα συζήτησαν το ζήτημα επάρκειας υπαλληλικού προσωπικού καθώς και το ζήτημα διεκδίκησης από την Τ.Α αλλά και απορρόφησης Ευρωπαϊκών πόρων.
Η κ. Χαλκιά χαρακτήρισε την επίσκεψή τους ως ενδεικτική του αυξημένου ενδιαφέροντος τους για τα ιδιαίτερα ζητήματα κάθε δήμου,ξεχωριστά.
«Η υποψηφιότητα μου αγκαλιάζει όλες τις φωνές. Στόχος μας είναι να ενώσουμε όλους τους αυτοδιοικητικούς της Κεντρικής Μακεδονίας και στην Κ.Ε.Δ.Ε να υπάρχει μια δυνατή φωνή» υπογράμμισε ο υποψήφιος Πρόεδρος της ΠΕ.Δ.Κ.Μ. ξεκαθαρίζοντας ότι στοχεύει στην ενότητα των Δήμων.
Ο Ιγνάτιος Καϊτεζίδης είναι νομικός. Ασχολείται με την Τοπική Αυτοδιοίκηση από το 1994, οπότε και εξελέγη δημοτικός σύμβουλος. Από το 1998 μέχρι και σήμερα εκλέγεται δήμαρχος του δήμου Πανοράματος και στη συνέχεια δήμαρχος Πυλαίας Χορτιάτη.
Η Γενική Συνέλευση της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Κεντρικής Μακεδονίας (ΠΕ.Δ.Κ.Μ) από την οποία θα εκλεγεί το νέο 25μελές Διοικητικό Συμβούλιο για την επόμενη τετραετία, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή στις 11.00.
Στη Γενική Συνέλευση συμμετέχουν 200 μέλη: 38 δήμαρχοι και 162 δημοτικοί σύμβουλοι.