Με ερώτηση που κατέθεσε στη Βουλή προς τους αρμόδιους Υπουργούς , ο Βουλευτής Χαλκιδικής Απόστολος Πάνας επισημαίνει την ανάγκη προστασίας της εμπορικής επωνυμίας (brand name) ”Μακεδονία”. Η κατάχρηση από διάφορους παραγωγούς των προσδιορισμών ΠΟΠ της γειτονας χωρας των προϊόντων που ανήκουν στη Περιφερεια Κεντρικής Μακεδονιας και στην περιοχή της Χαλκιδικής είναι γεγονός.
Τέλος, ο κος Πάνας τονίζει ότι ο Πρωθυπουργός δεν συγκεκριμενοποιεί τον τρόπο με τον οποίο θα διαφυλαχθεί η ταυτότητα των μακεδονικών προϊόντων, επιτρέποντας στις καταχρήσεις να γίνονται πιο έντονες μέρα με την ημέρα.