Λίγο έμεινε μέχρι να χτυπήσουν ξανά τα κουδούνια στα σχολεία της χώρας και οι γονείς, εκτός από τσάντες, κασετίνες, τετράδια και πολλά αλλά που χρειάζεται ένας μαθήτης, πρέπει να τακτοποιήσουν και το ατομικό δελτίο υγείας μαθήτη για τα παιδιά που θα πάνε στο νηπιαγωγείο και στην πρώτη τάξη του δημοτικού Σχολείου.
Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) καθιερώθηκε στις 01.06.2016 ως δικαιολογητικό εγγραφής των παιδιών στο νηπιαγωγείο και στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου, καθώς και ως ιατρικό πιστοποιητικό παρακολούθησης της υγείας των μαθητών/τριών κατά τη διάρκεια φοίτησης αυτών στις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Π.Ε. και Δ.Ε.).
Έτσι και το Κέντρο Υγείας Μουδανιών υπενθυμίζει στους γονείς ότι πρέπει να κλείσουν ραντεβού για εξέταση των παιδιών για την έκδοση του ατομικού δελτίου ματήθη.
Ολόκληρη η ανακοίνωση του Κέντρου Υγείας Μουδανιών
“Πλησιάζει ο καιρός που θα ανοίξουν τα σχολεία και θα πρέπει να συμπληρωθεί το ΑΔΥΜ (ατομικό δελτίο μαθητή) στους μαθητές.
Θυμηθείτε να κλείσετε ραντεβού για να εξετασθεί το παιδί σας και να φέρετε μαζί σας το βιβλιάριο εμβολίων και παλιό υπέρηχο καρδιάς ή καρδιογράφημα.”