Στα Νέα Μουδανιά, ολοκληρώθηκαν με επιτυχία και με την παρουσία πλήθους κόσμου οι Πολιτιστικές Εκδηλώσεις “Μουδανιά 2014″, που διοργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νέων Μουδανιών “Ο ΦΑΡΟΣ”.
Όπως κάθε χρόνο οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με την “Γιορτή της Σαρδέλας“, έναν φόρο τιμή στους ψαράδες και στην θάλασσα που έθρεψε τους πρόσφυγες όταν εγκαταστάθηκαν στις νέες πατρίδες τους.
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Ο ΦΑΡΟΣ” γιορτάζοντας τα 35 χρόνια του και συνεχίζοντας την παράδοση προσέφερε σαρδέλες, κρασί και διασκέδαση σε όλους όσους παραβρέθηκαν στην μαρίνα των Νέων Μουδανιών (μπροστά από τις εγκαταστάσεις του ΝΟΜ).
Οι σαρδέλες προσφέρονταν δωρεάν, αλλά για όσους ήθελαν να ενισχύσουν την προσπάθεια του συλλόγου υπήρχε λαχειοφόρος αγορά με μεγάλα δώρα.
Εμείς ήμασταν εκεί, όπως κάθε χρόνο, διασκεδάσαμε και πραγματικά ευχόμαστε στον ΦΑΡΟ να τα εκατοστίσει και να συνεχίζει να φωτίζει με πολιτισμό την ρότα μας.