Η ιστοσελίδα Νέα Μουδανιά Blog, με την ευκαιρία των Δημοτικών Εκλογών και θέλοντας να συμβάλει στην καλύτερη και πιο πλουραλιστική ενημέρωση των ψηφοφόρων, έστειλε σε όλους τους Υποψήφιους Δημάρχους Νέας Προποντίδας 6 (έξι) ερωτήσεις που αφορούν το Δήμο.
Οι ερωτήσεις είναι ίδιες για όλους τους υποψηφίους και θα αναρτηθούν σε μορφή “ντιμπέιτ”. Δηλαδή κάθε μέρα θα εμφανίζεται μία ερώτηση και από κάτω θα υπάρχουν οι απαντήσεις των υποψηφίων Δημάρχων για αυτή την ερώτηση. Έτσι θα μπορεί ο αναγνώστης να έχει πιο ολοκληρωμένη εικόνα και να αντιλαμβάνεται καλύτερα τις διαφορές ανάμεσα στις απόψεις των υποψηφίων.
Οι απαντήσεις ξεκίνησαν να αναρτούνται στην ιστοσελίδα μας την Δευτέρα 12 Μαΐου 2014 και θα συνεχίσουν μία κάθε μέρα, μέχρι το Σάββατο 17 Μαΐου 2014.
Δυστυχώς κάποιοι υποψήφιοι δεν μας απάντησαν ο καθένας για τους λόγους του, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό. Εμείς στείλαμε τις ίδιες ερωτήσεις σε όλους, την ίδια μέρα και είχαν όλοι τον ίδιο χρόνο για να τις επεξεργαστούν και να τις απαντήσουν.
Εμείς τους ευχαριστούμε και ευχόμαστε σε όλους καλή επιτυχία στον αγώνα τους.
Χρήστος Ελιοδώρου
Γραφίστας, Προγραμματιστής Η/Υ
Χάρης Παπαευστρατίου
MSc Αρχιτέκτων Μηχανικός
Δεύτερη Ερώτηση:
Τι σημαίνει για εσάς «Αειφόρος Ανάπτυξη στο Δήμο Νέας Προποντίδας» και με ποια μέσα μπορεί να επιτευχθεί μια πράσινη και οικονομική ανάπτυξη;
Απαντήσεις (Αλφαβητικά):
Γκιλής Γεώργιος_____________________________________________
Βασικοί άξονες σε έναν μακροπρόθεσμο σχεδιασμό είναι η αειφορία και η συμφιλίωση με το περιβάλλον. Το πρόγραμμα του Συνδυασμού μας πατάει γερά σ’ αυτό το βάθρο, με ρεαλιστικές παρεμβάσεις στον πρωτογενή τομέα παραγωγής αλλά και με πρωτοβουλίες που ενισχύουν την αυτενέργεια των δημοτών μέσω εθολοντισμού και συλλογικών δράσεων, που εμπνέονται από την αξιοποίηση του περιβάλλοντος. Γιατί εμείς δεν θέλουμε τον πολίτη παθητικό δέκτη των δημοτικών υπηρεσιών, αλλά συνδιαμορφωτή των σχεδιασμών μας και απαιτητικό διεκδικητή του καλύτερου αποτελέσματος.
Καρράς Μανώλης_____________________________________________
Αειφόρος ανάπτυξη είναι η προσπάθεια που πρέπει να καταβάλουμε στο Δήμο Νέας Προποντίδας, για την εκμετάλλευση των φυσικών πόρων, στο μέγιστο δυνατό, προς όφελος της τοπικής κοινωνίας και παράλληλα η προστασία του περιβάλλοντος που στις μέρες μας έχει υποστεί ανεπανόρθωτη ζημιά. Είναι ταυτόχρονα η βελτίωση της ποιότητας ζωής των συμπολιτών και η προσπάθειά μας να διαχειριστούμε σοφότερα το περιβάλλον του Δήμου μας, όπου θα ζήσουν τα παιδιά μας τα επόμενα χρόνια.
Ειδικότερα, τώρα στο Δήμο Ν.Προποντίδας στόχος μας είναι α) η εκμετάλλευση των επιφανειακών νερών και των λεκανών απορροής υδάτων, καθώς και τη δημιουργία λιμνοδεξαμενών ώστε να παρέχουμε νερό άρδευσης στον πρωτογενή τομέα, β) η εφαρμογή της γεωθερμίας για την θέρμανση όλων των δημόσιων κτιρίων (σχολεία, δημοτικά ακίνητα), γ) η εκμετάλλευση του γεωθερμικού πεδίου, εφ’όσον υπάρχει το νομικό πλαίσιο, ώστε να παρέχουμε φθηνή ενέργεια (οικίες, θερμοκήπια, τουρισμός κ.λ.π.).
Σαρίδου Μαρία_____________________________________________
- Δημιουργία πράσινου πάρκου όπου θα συλλέγονται όλα τα μη οικιακά απορρίμματα (ανακυκλώσιμα – υλικά κατεδάφισης – ογκώδη),
- πράσινες στέγες, συστήματα εξοικονόμησης ενέργειας & εναλλακτικά καύσιμα θέρμανσης στα σχολεία και δημοτικά κτίρια,
- υποστήριξη εναλλακτικών επιχειρήσεων στα όρια του Δήμου,
- εφαρμογή νέων τεχνολογιών αλλά και νέων καυσίμων στα οχήματα του δήμου,
- αξιοποίηση τηγανέλαιου ως καύσιμο από μαγαζιά εστίασης και ξενοδοχεία (ουκ ολίγα στον δήμο μας)
- μείωση του εκτυπωμένου χαρτιού στις υπηρεσίες του Δήμου
- τηλεμετρία στα δίκτυα ύδρευσης-άρδευσης για περιορισμό απωλειών νερού,
- κομποστοποίηση ή ενεργειακή αναερόβια αξιοποίηση οργανικού κλάσματος οικιακών απορριμμάτων &
- εξορθολογισμός προγράμματος κίνησης απορριμματοφόρων προς αποφυγή των περιττών κινήσεων
Τσούφης Δημήτριος_____________________________________________
Σημαίνει διατήρηση του περιβάλλοντος και των χαρακτηριστικών της κάθε περιοχής, με προστασία τους και εφαρμογή πολιτικών διοίκησης φιλικών προς το περιβάλλον, με σύγχρονη ευαισθητοποίηση των πολιτών για την αποδοχή και υιοθέτηση τέτοιων πολιτικών. Περιβάλλον ως έννοια εγκολπώνει και τον άνθρωπο και επομένως αειφόρος ανάπτυξη δεν νοείται χωρίς να έχουν ως επίκεντρο τα μέτρα που θα ληφθούν τον άνθρωπο. Κάθε μέτρο και πολιτική έχουν περιβαλλοντικά χαρακτηριστικά και επιπτώσεις στο περιβάλλον. Θα μπορούσα ενδεικτικά κα όχι αποκλειστικά να αναφέρω την κομποστοποίηση των απορριμάτων, την ανακύκλωση τους, την διάδοση περιβαλλοντικής αγωγής στην πρωτοβάθμια εκπάιδευση, την βράβευση επιχειρήσεων εντός των ορίων του Δήμου μας που εφαρμόζουν παρόμοιες πολιτικές παραγωγής, την αναμόρφωση της δημοτικής συγκοινωνίας με μέσα που θα χρησιμοποιούν εναλλακτικές πηγές ενέργειες, την εγκατάσταση σε κάθε δημοτικό κτίριο φωτοβολταικών προς αποφυγή χρήσης ηλεκτρισμού, αξιοποίηση του γεωθερμικού πεδίου στην Νέα Τρίγλια για θέρμανση και άλλα.
_____________________________________________
Δείτε τις υπόλοιπες ερωτήσεις