Αφιέρωμα στον κορυφαίο -σύμφωνα με τη γνώμη πολλών ειδικών- σκηνοθέτη των Βαλκανίων σήμερα, τον Ρουμάνο Κριστιάν Μουντζίου, διοργανώνει το τμήμα “Ματιές στα Βαλκάνια” του 53ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Ο Μουντζίου θα δώσει το παρών στη διοργάνωση για να παρουσιάσει το σύνολο του έργου του, ανάμεσά τους και την πιο πρόσφατη δουλειά του, το “Πέρα από τους λόφους”, που απέσπασε βραβείο σεναρίου και γυναικείας ερμηνείας (εξ ημισείας για τις δυο πρωταγωνίστριές του), στο τελευταίο Φεστιβάλ των Καννών.
Επιπλέον, το βαλκανικό πανόραμα παρουσιάζει τις νέες ταινίες καταξιωμένων σκηνοθετών όπως του Σέρβου Γκόραν Πασκάλιεβιτς, ο οποίος επιστρέφει με το “Ξημέρωμα”, του Τούρκου Ζεκί Ντεμιρκουμπούζ, ο οποίος μεταφέρει ελεύθερα το «Υπόγειο» του Ντοστογιέφσκι στο “Inside”, καθώς και της Αϊντα Μπέγκιτς (“Παιδιά του Σεράγεβο”). Μάλιστα οι ταινίες “Ξημέρωμα” (Σερβία), “Πέρα από τους λόφους” (Ρουμανία) και “Παιδιά του Σεράγεβο”, (Βοσνία – Ερζεγοβίνη) αποτελούν τις επίσημες υποψηφιότητες των χωρών παραγωγής τους για το Όσκαρ Ξενόγλωσσης Ταινίας.
Στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης το κοινό θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει το σύνολο του έργου του Κριστιάν Μουντζίου, ξεκινώντας από τις μικρού μήκους ταινίες του μέχρι το “Πέρα από τους λόφους”. Θα προβληθούν συνολικά 6 μικρού μήκους ταινίες και 4 μεγάλου μήκους. Βραβευμένος με Χρυσό Φοίνικα το 2007 για το “4 μήνες, 3 εβδομάδες και 2 ημέρες”, ο Μουντζίου διεισδύει με ευφυή ρεαλιστικό τρόπο και απλότητα που καθηλώνει στις κοινωνικές δομές της χώρας του, σχολιάζοντας διακριτικά, ωστόσο καίρια, τις προκαταλήψεις από το παρελθόν αλλά και την πολιτική κατάσταση.
Η “Δύση” (2002), ντεμπούτο μεγάλου μήκους του Μουντζίου, είναι μια σπονδυλωτή πικρή κομεντί, η οποία αποτυπώνει τα αδιέξοδα των νέων που επιθυμούν να απαγκιστρωθούν από τα τραύματα του παρελθόντος και να εγκατασταθούν στη Δύση. Το 2007 ο Μουντζίου με το “4 μήνες, 3 εβδομάδες και 2 ημέρες” σκιαγραφεί με ωμό ρεαλισμό την παραβίαση των ανθρώπινων δικαιωμάτων στη Ρουμανία επί καθεστώτος Τσαουσέσκου, με αφορμή μια ιστορία έκτρωσης σε μια περίοδο κατά την οποία οι αμβλώσεις στη χώρα είχαν κριθεί παράνομες.
Το “Πέρα από τους λόφους”, η πιο πρόσφατη δημιουργία του Ρουμάνου σκηνοθέτη, εμπνέεται από την αληθινή ιστορία ενός εξορκισμού σε ένα μοναστήρι έξω απ’ το Βουκουρέστι και τις τραγικές συνέπειές του, καθώς δύο φίλες, που μεγάλωσαν μαζί σε ένα ορφανοτροφείο, συναντιούνται ξανά και η στενή φιλία τους οδηγείται στα άκρα…