![Batman cover 251 Batman cover 251](http://blog.moudaniwn.gr/wp-content/uploads/2011/01/Batman251-200x300.jpg)
Επειδή σε όλους μας άρεσαν τα comic με υπέρ-ήρωες και κατ’ επέκταση πιστεύω μας αρέσουν και οι ταινίες με θέμα τους υπερ-ήρωες, σας παρουσιάζουμε τους “νέους” ατσάλινους προστάτες της αλήθειας και της δικαιοσύνης, αυτούς που διατηρούν την ισορροπία στο σύμπαν και… εντάξει, εντάξει… παρασύρθηκα λίγο.
Λίγα λόγια για τα comic με υπερ-ήρωες:
Οι υπερ-ήρωες θεωρούνται από πολλούς, Αμερικάνικη προπαγάνδα και για αρκετά χρόνια έτσι ήταν, ειδικά σε εποχές λογοκρισίας και ψυχρού πολέμου.
![ironman 126 cover ironman 126 cover](http://blog.moudaniwn.gr/wp-content/uploads/2011/01/ironman126cover-198x300.jpg)
Όμως αν διαβάσετε τα comic των τελευταίων ετών, θα δείτε ότι έχουν εξελιχθεί σε ένα είδος αντιπολίτευσης μέσα στην Αμερικανική κοινωνία. Τα σύγχρονα comic μιλάνε για πράγματα που δεν τολμάνε να τα πουν στις ειδήσεις και καυτηριάζουν την κυβέρνηση τους, πιο σκληρά από οποιαδήποτε εφημερίδα. Ειδικά η MARVEL, της οποίας το σύμπαν συμβαδίζει με το δικό μας και μπορεί να έχει άμεση επαφή με τα γεγονότα.
Ο μόνος υπέρ-ήρωας που εξακολουθεί πιστά να είναι εκπρόσωπος της εκάστοτε Αμερικανικής κυβέρνησης είναι ο αχώνευτος Superman 🙂
Οι ταινίες (και σειρές) με υπέρ-ήρωες:
![spiderman 1970 spiderman 1970](http://blog.moudaniwn.gr/wp-content/uploads/2011/01/spiderman1970-300x225.jpg)
Μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του ’90 όσες προσπάθιες είχαν γίνει για να μεταφερθούν οι υπερ-ήρωες στην οθόνη (μεγάλη ή μικρή) επιτρέψτε μου να πω απέτυχαν οικτρά. Είτε μιλάμε για τον Spiderman της τηλεόρασης, είτε για τον Superman του κινηματογράφου, τα μέσα εκείνων των εποχών δεν επέτρεπαν την απαιτούμενη “ρεαλιστικότητα”.
Η DC (Superman, Batman κλπ) ξεκίνησε πρώτη αλλά πότισε με αρκετή δόση απογοήτευσης τους λάτρεις των comic της.
![superman 1980 superman 1980](http://blog.moudaniwn.gr/wp-content/uploads/2011/01/superman_reeve-300x244.jpg)
Η MARVEL (Spiderman, Hulk, Ironman κλπ) περίμενε την τεχνολογία να προοδεύσει ώστε να μπορεί να αποδώσει πιστά τους χαρακτήρες της στην οθόνη και έτσι κατάφερε να έχει τρομακτική εισπρακτική επιτυχία και τα εύσημα από τους ως τότε αναγνώστες της.
Έτσι σήμερα φτάνοντας στην δεκαετία του 2010 οι υπερ-ήρωες εξελίχθηκαν αν και δεν γέρασαν και είναι έτοιμοι για έναν νέο γύρο, στην μάχη κατά του άνομου, ανίερου… ε, ναι… στον κινηματογράφο της γειτονιάς σας. Εμείς σας τους παρουσιάζουμε.
Οι νέοι υπέρ-ήρωες
![andrew garfield spider-man andrew garfield spider-man](http://blog.moudaniwn.gr/wp-content/uploads/2011/01/first-image-of-andrew-garfield-spider-man.jpg)
![green lantern ryan reynolds green lantern ryan reynolds](http://blog.moudaniwn.gr/wp-content/uploads/2011/01/green_lantern_ryan_reynolds-240x300.jpg)
![Mark Ruffalo incredible hulk Mark Ruffalo incredible hulk](http://blog.moudaniwn.gr/wp-content/uploads/2011/01/incrediblehulk-204x300.jpg)
![Henry Cavill superman Henry Cavill superman](http://blog.moudaniwn.gr/wp-content/uploads/2011/01/superman-300x187.jpg)
![thor-hemsworth Chris Hemsworth in Thor](http://blog.moudaniwn.gr/wp-content/uploads/2011/01/thor-hemsworth-300x180.jpg)
![chris evans captain america chris evans captain america](http://blog.moudaniwn.gr/wp-content/uploads/2011/01/chris-evans-captain-america-300x221.jpg)