Νωρίς το απόγευμα (Σάββατο 25/07), ειδοποιήθηκε το Ερευνητικό Κέντρο Διάσωσης και Περίθαλψης Κητωδών «ΑΡΙΩΝ» από το λιμεναρχείο Νικήτης Χαλκιδικής για την ύπαρξη ενός δελφινιού στα ρηχά στηνπεριοχή της Συκιάς.
Δόθηκαν αμέσως οδηγίες από το «ΑΡΙΩΝ», καθώς επίσης και στάλθηκε κτηνίατρος για να εξετάσει από κοντά την κατάσταση του δελφινιού. Μετά από λίγη προσπάθεια και αφού η υγεία του δελφινιού κρίθηκε μη ανησυχητική, το δελφίνι οδηγήθηκε με επιτυχία στην ανοικτή θάλασσα.
Η ομάδα ΑΡΙΩΝ ευχαρίστησε το λιμεναρχείο για την υποστήριξη και την άμεση ενημέρωση.
Ερευνητικό Κέντρο Διάσωσης και Περίθαλψης Κητωδών «ΑΡΙΩΝ»
Το Ερευνητικό Κέντρο Διάσωσης και Περίθαλψης Κητωδών «ΑΡΙΩΝ», είναι μία Ελληνική, αστική, μη κερδοσκοπική εταιρεία, που ιδρύθηκε τον Ιούνιο του 2002, με έδρα στη Θεσσαλονίκη (Αρ. καταστατικού: 1945/13 Ιουν.02, Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης).
- Ανώτατο όργανο διοίκησης του ΑΡΙΩΝ, είναι η Γενική Συνέλευση η οποία εκλέγει το επταμελές Διοικητικό Συμβούλιο της οργάνωσης.
- Ο ΑΡΙΩΝ είναι ιδρυτικό και επιστημονικό μέλος του Εθνικού Δικτύου Εκβρασμών Θαλασσίων Ειδών του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας από το 2013.
- Συνεργάζεται με τη Διαχειριστική Αρχή CITES και με τη Διακρατική Σύμβαση ACCOBAMS του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας το 2002.
- Συνεργάζεται τακτικά με τα λιμεναρχεία της χώρας ενημερώνοντας τους αρμόδιους φορείς και δίνοντας οδηγίες στις περιπτώσεις εκβρασμών ή προσαράξεων κητωδών για τη διαχείριση τους σε περιοχές αρμοδιότητάς τους.
- Συνεργάζεται με τη Κτηνιατρική Σχολή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σε περιστατικά εκβρασμών και περίθαλψης αλλά και με πανεπιστήμια και οργανισμούς οι οποίοι εξειδικεύονται στη διάσωση και περίθαλψη των κητωδών, σε παγκόσμιο επίπεδο.
Οι οικονομικοί πόροι του ΑΡΙΩΝ προέρχονται από τους υποστηρικτές, τα μέλη, τις δωρεές , επιλεγμένες συνεργασίες με τον ιδιωτικό τομέα, χρηματοδοτούμενα προγράμματα από την Ελλάδα, την Ευρώπη και Διεθνείς οργανισμούς.