Σήμερα με σύμμαχο τον καιρό πραγματοποίησε στο κτίριο που στεγάζεται ο Σύνδεσμος και το Λαογραφικό Μουσείου τη κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Συνδέσμου των Φίλων Λαογραφίας και Παράδοσης Αφύτου.
«Είχα τη χαρά να παραβρεθώ και να συνομιλήσω με ανθρώπους που αγαπούν τον τόπο μας και αφιερώνουν τον πολύτιμο προσωπικό τους χρόνο για το κοινό καλό,όλες οι μορφές του εθελοντισμού χαίρουν βαθιάς εκτίμησης από εμένα προσωπικά αλλά και σύσσωμη τη Δημοτική αρχή.Θα είμαι δίπλα σας εσείς απλά συνεχίστε το όμορφο έργο σας.», τόνισε η Δήμαρχος Κασσάνδρας.
Εκτός από την Δήμαρχο Κασσάνδρας κ. Αναστασία Χαλκιά τίμησαν με τη παρουσία τους: ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Αθανάσιος Αλβανός, οι Αντιδημάρχοι κ. Παύλος Πατζίκης και Φωτεινή Μίζογλου, οι Δημοτικοί Σύμβουλοι κ. Αστέριος Κατσάνης , Μαρία Παπαδημητρίου και ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας κ. Λεωνίδας Παπαβασιλείου.