Με τη βράβευση των επιτυχόντων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του Ιούνη από τις Λυκειακές Τάξεις των Σημάντρων ολοκληρώθηκε και φέτος η καθιερωμένη βράβευση των εισακτέων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση από όλα τα Λύκεια του Δήμου Ν. Προποντίδας.
Στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής, 5 Ιανουαρίου 2020, παρέστη η βουλευτής κα Μάλαμα, ενώ απέστειλε χαιρετισμό ο Βουλευτής κ. Πάνας που δεν κατάφερε λόγω ασθένειας να παρευρεθεί. Την εκδήλωση χαιρέτισε η Διευθύντρια του Γυμνασίου και των Λυκειακών Τάξεων Σημάντρων κα Μάγδα Τσιοπούλου, η οποία συνεχάρη τους μαθητές για την επιτυχία τους.
Ο Πρόεδρος της Κοινότητας κ. Μιστιλίδης Σωτήρης ευχήθηκε σε όλους καλή χρονιά κι έδωσε τα συγχαρητήρια του στα παιδιά για την επιτυχία τους αλλά και στον Δήμαρχο κ. Μ. Καρρά που επί θητείας του καθιερώθηκαν αυτές οι βραβεύσεις.
Ο Δήμαρχος Μ.Καρράς, αφού εξέφρασε τις ευχές τους για το νέο έτος, έκανε ιδιαίτερη αναφορά στον αγώνα των παιδιών και στην επιτυχία τους. «Οι βραβεύσεις αυτές είναι το ελάχιστο, που μπορούμε να κάνουμε ως δημοτική αρχή αναγνωρίζοντας τον αγώνα των παιδιών, των εκπαιδευτικών και των γονιών τους. Νιώθω δε ιδιαίτερη συγκίνηση, όταν βραβευθέντες προηγούμενων ετών με πλησιάζουν και μου μιλάνε μετά από χρόνια. Αμοιβαίος σεβασμός κι εκτίμηση, που γεννιούνται μέσα από αυτήν τη διαδικασία αναγνώρισης του αγώνα τους, αλλά και περηφάνια σε εμάς για τα δικά μας παιδιά», ανέφερε μεταξύ άλλων.
Ακολούθησε η κοπή της Πρωτοχρονιάτικης Βασιλόπιτας, ενώ ευχάριστη νότα στην εκδήλωση πρόσθεσε με την παρουσία της η Χορωδία Σημάντρων.