Στην προσπάθεια που κάνει ο Δήμος Νέας Προποντίδας για την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των κατοίκων, τις ανάγκες για προσβασιμότητα και προσπελασιμότητα των ΑΜΕΑ και έχοντας υπόψη ότι προτεραιότητά μας πλέον θα πρέπει να είναι η αναβάθμιση των αστικών υποδομών και η εναλλακτική μορφή μετακίνησης των κατοίκων, ο Δήμος προχώρησε στην υποβολή προτάσεων για χρηματοδότηση από το χρηματοδοτικό πρόγραμμα με τίτλο Αστική Αναζωογόνηση 2012-2015 για τις παρακάτω δράσεις:
1) Προμήθεια 27 ημιυπόγειων κάδων απορριμμάτων των 3.000λτ συνολικού προϋπολογισμού 265.126,00 €
Στο πλαίσιο αυτό, το παρόν έργο αποτελείται από δύο επιμέρους υποέργα τα οποία αφορούν πρώτον τη προμήθεια 27 ημιυπόγειων κάδων των 3.000λτ συνολικού προϋπολογισμού 85.050,00€ χωρίς ΦΠΑ και δεύτερον τη προμήθεια 1 διαξονικού φορτηγού με γερανό για τη πραγματοποίηση της αποκομιδής των απορριμμάτων από τους ημιυπόγειους συνολικού προϋπολογισμού 130.500€ χωρίς ΦΠΑ. Ειδικότερα, η συγκεκριμένη πράξη αφορά την υποβολή πρότασης χρηματοδότησης στο Πράσινο Ταμείο, συνολικού προϋπολογισμού 265.126,00€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ, για τη προώθηση της ανακύκλωσης, τη βιώσιμη διαχείριση και την εισαγωγή νέων μεθόδων συλλογής απορριμμάτων στο Δήμο ΝΕΑΣ ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑΣ.
Αντικείμενο της πρότασης, όπως αυτό προσδιορίζεται και από την μελέτη που συνέταξε η υπηρεσία, αφορά την αντικατάσταση υφιστάμενων κάδων απορριμμάτων του Δήμου με νέους ημιυπόγειους κάδους των 3.000 λτ και αγορά ενός διαξονικού φορτηγού με γερανό καθώς και την καταγραφή του οφέλους που θα προκύψει στην ποιότητα του περιβάλλοντος του Δήμου αλλά και την καταγραφή των στοιχείων τεκμηρίωσης των τεχνικών προδιαγραφών των εργασιών που απαιτούνται να υλοποιηθούν. Σημειώνεται, ότι με την αντικατάσταση των παλαιών κάδων με νέους ημιυπόγειους των 3.000 λτ που φέρουν και την ικανότητα της φυσικής συμπίεσης λόγω βαρύτητας, θα επιφέρει σημαντικές ωφέλειες στον δήμο και ειδικότερα:
– Θα αυξηθούν οι κοινόχρηστοι χώροι του Δήμου.
– Θα μειωθεί η ατμοσφαιρική ρύπανση της ευρύτερης περιοχής λόγω της μείωσης των δρομολογίων των απορριμματοφόρων.
– Θα μειωθούν τα αέρια που προκαλούν την κλιματική αλλαγή.
– Θα μειωθεί η ηχορύπανση στην περιοχή όπου αυτά κυκλοφορούν.
– Θα βελτιωθεί η ποιότητα του αέρα για τους κατοίκους.
– Θα μειωθεί η κατανάλωση καυσίμων των οχημάτων με περαιτέρω προστασία του περιβάλλοντος.
– Θα μειωθεί το κόστος συντήρησης των οχημάτων.
2) Προμήθεια 1.000 κάδων κομποστοποίησης, συνολικού προϋπολογισμού 202.950,00 €
Στο πλαίσιο αυτό, το παρόν έργο αφορά τη προμήθεια 500 κάδων κομποστοποίησης των 310λτ και 500 κάδων των 660 λτ. συνολικού προϋπολογισμού 202.950€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ, για τη προώθηση της ανακύκλωσης και τη βιώσιμη διαχείριση του οργανικού κλάσματος των απορριμμάτων στο δήμο ΝΕΑΣ ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑΣ.
Αντικείμενο της πρότασης, όπως αυτό προσδιορίζεται και από την σχετική μελέτη που συνέταξε η υπηρεσία, αφορά τη προμήθεια 1000 νέων κάδων κομποστοποίησης για:
– τη βελτίωση της περιβαλλοντικής συμπεριφοράς των κατοίκων της περιοχής
– τη προώθηση της ανακύκλωσης
– τη μείωση του κόστους διαχείρισης των απορριμμάτων λόγω της μείωση των τονάζ που μεταφέρονται στο ΧΥΤΑ
– την εκμετάλλευση των απορριμμάτων προς όφελος του περιβάλλοντος
3) Προμήθεια αυτοματοποιημένου συστήματος κοινοχρήστων ποδηλάτων, συνολικού προϋπολογισμού 193.963,62 €
Ο Δήμος ΝΕΑΣ ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑΣ ανταποκρινόμενος στη συγκεκριμένη πρόσκληση υπέβαλε φάκελο χρηματοδότησης προκειμένου να ενταχθεί στο παραπάνω πρόγραμμα για τη προμήθεια και εγκατάσταση ενός αυτοματοποιημένου συστήματος αυτόματης μίσθωσης ποδηλάτων. Ειδικότερα, στόχος του Δήμου ΝΕΑΣ ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑΣ είναι η εγκατάσταση ενός ηλεκτρονικού συστήματος που θα επιτρέπει την πρόσβαση σε ποδήλατα με αυτοματοποιημένο τρόπο και θα υπολογίζει τον πραγματικό χρόνο χρήσης των ποδηλάτων και την χρέωση που αντιστοιχεί σε αυτήν. Το σύστημα θα μπορεί να εξυπηρετήσει συνδρομητές οι οποίοι θα διαθέτουν ειδική ηλεκτρονική κάρτα RF ID για να παραλαμβάνουν και να παραδίδουν ποδήλατα αλλά και περιστασιακούς χρήστες (τουρίστες και επισκέπτες) οι οποίοι με την χρήση πιστωτικής κάρτας που θα χρησιμοποιούν είτε σε ειδικούς ηλεκτρονικούς σταθμούς που θα υπάρχουν σε σημεία ενοικίασης είτε μέσω Internet θα μπορούν να έχουν άμεση πρόσβαση στα ποδήλατα. Έτσι θα απευθύνεται σε μόνιμους κατοίκους για την καθημερινή μετακίνηση τους αλλά και σε επισκέπτες για εξυπηρέτηση ή και ψυχαγωγία.
Ουσιαστικά, το έργο προτείνει μια πλήρη λύση που αποτελείται από:
– 70 Ποδήλατα ειδικής κατασκευής για δημόσια χρήση σε αστικό ιστό
– 92 Ηλεκτρονικές θέσεις ασφάλισης ποδηλάτων
– 3 Ηλεκτρονικούς σταθμούς πληροφόρησης και αποδοχής πιστωτικών καρτών (infokiosk με certified credit card terminal)
– Web Site για πληροφόρηση χρηστών και on-line μισθώσεις
– Mobile εφαρμογή για ενημέρωση χρηστών
– Λογισμικό backoffice που πραγματοποιεί έλεγχο της χρήσης, διαχείριση του συστήματος και διαδικασίες τιμολόγησης της χρήσης του συστήματος
Το σύστημα θα μπορεί να εξυπηρετήσει εγγεγραμμένους συνδρομητές αλλά και περιστασιακούς χρήστες. Πρόσβαση στο σύστημα θα μπορεί να αποκτήσει κάποιος:
– είτε με την έκδοση ειδικής προ-πληρωμένης κάρτας RF ID (συνδρομητές)
– είτε με την χρέωση της πιστωτικής του κάρτας (περιστασιακοί χρήστες)
– Το σύστημα είναι απολύτως ασφαλές και αυτοματοποιημένο. Τα στοιχεία των πιστωτικών καρτών δεν θα γίνονται γνωστά ούτε στον φορέα λειτουργίας ούτε στους διαχειριστές του συστήματος, παρά μόνο στο τραπεζικό σύστημα με το οποίο πραγματοποιείται η συναλλαγή. Το σύστημα θα συλλέγει όλες τις χρεώσεις καρτών που έχουν πραγματοποιηθεί και αυτόματα θα μεταφέρει το συνολικό ποσό σε τραπεζικό λογαριασμό που έχει υποδείξει ο φορέας υλοποίησης. Με τον τρόπο αυτό δεν θα υπάρχει καμία εμπλοκή ή πρόσθετος φόρτος διαχείρισης του συστήματος χρέωσης καρτών από πλευράς του φορέα υλοποίησης.
Σημειώνεται, ότι με την υλοποίηση του έργου:
– Θα επέλθει μείωση ρύπων και θορύβου.
– Θα βελτιωθεί η υγεία των πολιτών.
– Θα γίνει περισσότερο γρήγορη η εξυπηρέτηση στις μετακινήσεις.
– Θα επιτευχθεί οικολογική αναβάθμιση της πόλης.
– Θα ενισχυθεί η τουριστική εικόνα της περιοχής και θα βελτιωθεί σημαντικά η οικονομική δραστηριότητα με άμεση συνέπεια στην απασχόληση.
– Θα ενισχυθούν πρωτοβουλίες park and ride.
– Θα ενισχυθούν νέες μορφές μετακίνησης και θα δημιουργηθεί το υπόβαθρο για την ανάπτυξη και ενός ολοκληρωμένου συστήματος ποδηλατοδρόμων στη πόλη το οποίο θα βασίζεται σε πραγματικά στοιχεία κίνησης των ποδηλατών.
– Θα αναβαθμιστεί η ποιότητα ζωής των πολιτών.
4) Προμήθεια ειδικού εξοπλισμού για τη βελτίωση της Πρόσβασης των ΑΜΕΑ στις περιαστικές του ακτές, συνολικού προϋπολογισμού 195.570,00 €
Η προσβασιμότητα των υποδομών, υπηρεσιών και αγαθών έχει πλέον αναδειχθεί διεθνώς σε θεμελιώδες δικαίωμα των ατόμων με αναπηρία, το οποίο τα Κράτη υποχρεούνται να διασφαλίζουν.
Οι ανάγκες όλων των πολιτών είναι της αυτής σπουδαιότητας και πρέπει να αποτελούν τη βάση οποιουδήποτε σχεδιασμού.
Στο πλαίσιο των παραπάνω συνθηκών, ο Δήμος Νέας Προποντίδας προτείνει τη προμήθεια ειδικού εξοπλισμού για τη βελτίωση της Πρόσβασης των ΑΜΕΑ στις περιαστικές του ακτές και ειδικότερα στις:
– Παραλία Ν. Φλογητών (δίπλα στον πύργο του ναυαγοσώστη).
– Παραλία Ν. Μουδανιών (δίπλα στον πύργο του ναυαγοσώστη).
– Παραλία Ν. Ποτίδαιας (δίπλα στον πύργο του ναυαγοσώστη).
– Παραλία Αγίου Μάμα (δίπλα στον πύργο του ναυαγοσώστη).
– Παραλία Ν. Καλλικράτειας (δίπλα στον πύργο του ναυαγοσώστη).
– Παραλία Γεωπονικών (δίπλα στον πύργο του ναυαγοσώστη).
– Παραλία Βεργιάς (δίπλα στον πύργο του ναυαγοσώστη).
– Παραλία Διονυσίου (δίπλα στον πύργο του ναυαγοσώστη).
– Παραλία Ν. Πλαγίων (δίπλα στον πύργο του ναυαγοσώστη).
Στόχος του Δήμου αποτελεί διευκόλυνση της προσπελασιμότητας των ΑΜΕΑ στις παραπάνω 9 οργανωμένες παραλίες οι οποίες βρίσκονται μέσα στο αστικό δομημένο περιβάλλον και είναι πιστοποιημένες από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό της EUCC (που περιλαμβάνει την Γαλάζια Σημαία), προσανατολίζοντας όλους τους εμπλεκόμενους φορείς στην ολοκληρωμένη προσέγγιση σε θέματα προσβασιμότητας στις ακτές.
Σε ότι αφορά το τεχνικό μέρος της πρότασης, αυτό εστιάζεται στη προμήθεια ενός ειδικού διαδρόμου ο οποίος θα είναι κατασκευασμένος από αντιολισθητικό τρισδιάστατο συνθετικό πλέγμα πάχους 10 χιλιοστών, με εύκαμπτη κατασκευή προκειμένου να ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος χτυπημάτων και τραυματισμών και επομένως θα είναι κατάλληλος για περπάτημα, ακόμη και με γυμνά πόδια. Επίσης θα διαθέτει μεγάλη ευκαμψία, θα φέρει τη δυνατότητα να μπορεί εύκολα να τοποθετηθεί σε κάθε μορφή εδάφους (αμμώδες, επικλινές κτλ.), χωρίς να έχει προηγηθεί η ελάχιστη προπαρασκευαστική εργασία, καθώς επίσης και θα έχει τη δυνατότητα να αφαιρείται εύκολα από το έδαφος όταν δεν χρησιμοποιείται. Εκτός των άλλων θα βρίσκεται σε πλήρη εναρμόνιση με τις περιβαλλοντικές διατάξεις και θα προστατεύει το γυμνό έδαφος από τις αναπόφευκτες φθορές που προκαλούν τα διερχόμενα οχήματα, τα ποδήλατα και οι πεζοί. Το μήκος του διαδρόμου θα είναι 80 μέτρα ανά παραλία και θα πρέπει να διατηρεί την επιφανειακή υγρασία του εδάφους, ενώ στο σημείο της τοποθέτησης τα φυτά θα πρέπει να μπορούν να αναπτύσσονται κάτω από την επιφάνειά του.
Εκτός του διαδρόμου, και ανά οργανωμένη παραλία, θα γίνει προμήθεια ενός αμφίβιου οχήματος το οποίο θα προορίζεται για ηλικιωμένα άτομα και για άτομα με μικρή ή μεγάλη – προσωρινή ή μόνιμη – δυσκολία κίνησης. Το όχημα θα παρέχει μεταφορά από το αναπηρικό όχημα προς την παραλία, μετακίνηση πάνω στην άμμο και άνωση μέσα στο νερό, ανεξάρτητα από το βάθος του. Επίσης θα επιπλέει και θα κινείται στην επιφάνεια του νερού με μεγάλη σταθερότητα.
Τέλος, η προμήθεια ολοκληρώνεται με τη προμήθεια μίας χημικής τουαλέτας για ΑΜΕΑ ανά περιαστική παραλία στην οποία θα γίνει η παρέμβαση.
5) Προμήθεια Εξοπλισμού παιδικών χαρών Δήμου Ν. Προποντίδας, συνολικού προϋπολογισμού 246.897,90 €
Ο Δήμος Ν. Προποντίδας υπέβαλε πρόταση στο Χρηματοδοτικό Πρόγραμμα του Πράσινου Ταμείου «Αστική Αναζωογόνηση 2012-2015», Άξονας 2: Αναβάθμιση Αστικών Υποδομών, Μέτρο 2.2.: Βελτίωση αστικού εξοπλισμού, για την προμήθεια οργάνων και εξοπλισμού τεσσάρων παιδικών χαρών για τη λειτουργική και αισθητική αναβάθμιση των παιδικών χαρών στους οικισμούς N. Καλλικράτειας, N. Μουδανιών, N. Τρίγλιας και Σημάντρων.
Επιλέχθηκαν να διαμορφωθούν κατά προτεραιότητα παιδικές χαρές στις κοινότητες του Δήμου με το μεγαλύτερο αριθμό κατοίκων και άρα με τις μεγαλύτερες ανάγκες για παιδικές χαρές, δηλαδή στην Δ.Κ. Ν. Μουδανιών, Δ.Κ. Καλλικράτειας , Δ.Κ. Τρίγλιας, και Δ.Κ. Σημάντρων. Οι παιδικές χαρές βρίσκονται σε χώρους που είναι χαρακτηρισμένοι ως παιδική χαρά ή πλατεία.
Στην Δ.Κ. N. Μουδανιών επιλέχθηκε να διαμορφωθεί εκ νέου μια παιδική χαρά σε τμήμα του Ο.Τ. Γ27 της περιοχής επέκτασης «Αλμύρα» Ν. Μουδανιών διότι στην ευρύτερη περιοχή που έχει οικοδομηθεί, δεν υπάρχει παρόμοιος δημόσιος χώρος ασφαλούς ψυχαγωγίας, ξεκούρασης και αναψυχής των παιδιών.
Στις υπόλοιπες Δημοτικές Κοινότητες παρά το γεγονός ότι σήμερα και οι τρεις είναι σε λειτουργία, δεν πληρούνται οι απαραίτητες προϋποθέσεις ασφαλείας, ώστε να μπορέσουν να πιστοποιηθούν, σύμφωνα με τις απαιτήσεις των ευρωπαϊκών προτύπων ασφαλείας EN1176:2008 και ΕΝ 1177:2008 και την ελληνική νομοθεσία Υπουργική Απόφαση 28492/11-05-2009 (ΦΕΚ Β 931/18-05-2009). Συγκεκριμένα, παρατηρούνται βασικές ελλείψεις όσον αφορά τις προδιαγραφές ασφαλείας των παιχνιδιών. Τα παιχνίδια και ο αστικός εξοπλισμός που είναι εγκατεστημένος στους χώρους των παιδικών χαρών είναι παλιά, έχουν υποστεί φθορές που καθιστούν την συντήρηση τους αδύνατη. Γι αυτό προκύπτει η ανάγκη αποξήλωσης του υφιστάμενου επικίνδυνου εξοπλισμού και η τοποθέτηση νέου ασφαλούς, πιστοποιημένου εξοπλισμού, που να περιλαμβάνει δραστηριότητες για όλες τις ηλικιακές ομάδες, καθώς και για ΑΜΕΑ ώστε να πληρούν τις προδιαγραφές που ορίζονται στην με αρ. 28492/11-5-2009 υπουργική απόφαση (ΦΕΚ 931/Β/18-5-2009) περί καθορισμού των προϋποθέσεων και των τεχνικών προδιαγραφών για την κατασκευή και την λειτουργία των παιδικών χαρών των Δήμων.
Όλοι οι προτεινόμενοι χώροι που θα λειτουργήσουν ως παιδικές χαρές έχουν λάβει πιστοποιητικό καταλληλότητας από την αρμόδια Επιτροπή και άρα πληρούν τις απαιτήσεις του άρθρου 2 της υπ’ αριθ. 28492/18-5-2009 απόφασης του ΥΠΕΣ.