Μεγαλύτερη προσέλευση κόσμου αναμένουν φέτος οι διοργανωτές των πανηγυριών του Αγίου Μάμα στην Χαλκιδική και του Αιγινίου στην Πιερία.
Το πανηγύρι του Αγίου Μάμαντος αρχικά ήταν μια τοπική αγορά που λειτουργούσε αρχές του Φθινοπώρου ήδη από την βυζαντινή εποχή για να μετατραπεί με το πέρασμα των αιώνων στο πανηγύρι του 19ου και 20ου αιώνα. Ξεκινούσε την παραμονή της γιορτής του Αγίου (1/9 δηλαδή), με εσπερινό και ακολουθούσε περιφορά της εικόνας του Αγίου και διαρκούσε άλλες 3 ημέρες. Στις μέρες μας άτυπα ξεκινά 2-3 μέρες νωρίτερα και τελειώνει μία περίπου μέρα αργότερα.
Φέτος περιμένει τους επισκέπτες από την Τρίτη 29 Αυγούστου μέχρι και την Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου. «Αναμένουμε να έχουμε μεγαλύτερη προσέλευση σε σχέση με πέρυσι. Το ίδιο περιμένουν και οι πωλητές. Πέρυσι ο κόσμος ίσως να ήταν λίγο συγκρατημένος μετά τον κορωνοϊό. Φέτος ευελπιστούμε ότι θα είμαστε σαν σε εποχές προ covid19. Υπάρχει ήδη μεγαλύτερη συμμετοχή από εμπόρους. Η εμποροπανήγυρης είναι σχεδόν πλήρης από πλευράς εκθετών», ανέφερε ο o πρόεδρος του Εμπορικού Πολιτιστικού Κέντρου Αγίου Μάμαντος ΑΕ, Χρήστος Γκούτζιος. Ο ίδιος είπε στο «ΤyposThes» ενδεικτικά ότι το 2019 υπήρχαν 6000-7000 επισκέπτες ημερησίως. Σχετικά με το τι αγοράζουν οι καταναλωτές ανέφερε πως μπορούν να προμηθευτούν «από εσώρουχα, είδη ένδυσης και υπόδησης, μέχρι υαλικά, κατσαρόλες, όσπρια, κλπ».
Σχολίασε πως το πανηγύρι του Αγίου Μάμα το προτιμούν κυρίως Έλληνες επισκέπτες, ωστόσο τα τελευταία χρόνια έρχονται και τουρίστες. Παράλληλα υπάρχουν και οργανωμένες εκδρομές μονοήμερες ή τριήμερες με αφορμή πάντα την γιορτή του Αγίου Μάμα και την επίσκεψη στον ιερό ναό που υπάρχει προς τιμήν του στο ομώνυμο χωριό της Χαλκιδικής.
Από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ χιλιάδες έμποροι θα περιμένουν τους επισκέπτες με πλήθος εμπορευμάτων στις πιο προσιτές τιμές. Παράλληλα στο χώρο λειτουργούν και καταστήματα εστίασης αλλά και λούνα παρκ για τα παιδιά ή όσους αισθάνονται παιδιά! «Το πανηγύρι φέρνει χιλιάδες επισκέπτες στην περιοχή και αποτελεί πόλο ανάπτυξης», σημείωσε ο κ. Γκούτζιος.
*Της Λεμονιάς Βασβάνη | Από την έντυπη έκδοση “Τύπος Θεσσαλονίκης”