Με την υπ’ αριθμ. 12/2023 διάταξη του Ειρηνοδικείου Νέων Μουδανιών Χαλκιδικής αναγνωρίστηκε ο Σ.Ε.Π.Ε.Σ. και καταχωρήθηκε στο σχετικό βιβλίο σωματείων του Πρωτοδικείου Χαλκιδικής με αρ. 21/13-06-2023.
Η ίδρυση του Συλλόγου είναι καρπός μιας προσπάθειας κινητοποίησης των Ενεργών και Εθελοντών Πολιτών των Σημάντρων, η οποία ξεκίνησε με ένα ανοιχτό κάλεσμα – συζήτηση στις αρχές του 2023. Στα 22 ιδρυτικά του μέλη συγκαταλέγονται κάτοικοι των Σημάντρων που προέρχονται από ένα ευρύ φάσμα επιστημόνων και επαγγελματιών του τόπου μας τόσο του ιδιωτικού όσο και του δημόσιου τομέα. Έδρα του Συλλόγου είναι τα Σήμαντρα και οι σκοποί του, όπως αυτοί αναφέρονται στο καταστατικό είναι:
- Η διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου μας
- Η προστασία του περιβάλλοντος
- Η προώθηση της μη τυπικής εκπαίδευσης
- Η ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής και συγχρόνως η υποστήριξη, ο σχεδιασμός και η υλοποίηση κοινωνικών προγραμμάτων με σκοπό την ένταξη, την προστασία των δικαιωμάτων και την εξυπηρέτηση των αναγκών ευάλωτων κοινωνικών ομάδων των Σημάντρων.
Μέλος του συλλόγου μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε έχει συμπληρώσει το 18ο έτος και ενδιαφέρεται για το καλό του Τόπου μας. Μπορείτε να κάνετε την αίτησή σας ηλεκτρονικά συμπληρώνοντας την φόρμα και κάνοντας κλικ ΕΔΩ