Μετά από 50 ώρες οδήγηση και αφού η ομάδα Go Atlas διάνυσε περισσότερα από 5000 km, έφτασε στην επίτευξη του πρώτου σκέλους, από τον στόχο που είχε θέσει, πριν την εκκίνηση της αποστολής!
H αποστολή των 12 αντρών η οποία αποτελείται από τους Λάζαρο Σαββίδη, Αντρέα Χατζηιωακειμίδη, Στέλιο Μπεσλίδη, Κλέαρχο Δεσύρη, Γιώργο Μιχαλιά, Χρήστο Τσικούρα, Δημήτρη Καλακίδη, Φώτη Χατζησταύρου, Παντελή Τζερτζεβέλη, Αβραάμ Τερκενλή, Κωσταντίνο Τσικούρα και Νότη Λυκίδη, έφτασε στο Βορειότερο Ακρωτήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου με θερμοκρασίες που άγγιζαν τους 7 βαθμούς κελσίου, και κάτω από ριπές ισχυρού ανέμου.
Την 12 μελή ομάδα υποδέχτηκε ο Δήμαρχος της περιοχής του Nord Kapp, Tor Harald Mikkolaο, οποίος αφού συνεχάρη την ομάδα για τον άθλο της, τόνισε την ιδιαίτερη σημασία την οποία έχει το σημείο καθώς εδώ και χρόνια αποτελεί έναν από τους δημοφιλέστερους τουριστικούς προορισμούς παγκοσμίως.
Από την μεριά του ο Πρόεδρος του Jeep Club Hellas, κ Ανδρέας Χατζηιωακειμίδης, αφού ευχαρίστησε τον κ. Δήμαρχο, του απένειμε συμβολικά ένα κλαδί ελιάς που είχε φέρει η ομάδα από την Ελλάδα, τόνισε ότι η ομάδα Go Atlas, ταξίδεψε σε όλη την Ευρώπη κουβαλώντας μαζί της το μήνυμα της Υφυπουργού Τουρισμού κας Ζαχαράκη «All you Want is Greece», με το οποίο και προσκάλεσε στην Ελλάδα όχι μόνον τον κ. Tor Harald Mikkola, αλλά και τους Νορβηγούς κατοίκους του Βορείου Ακρωτηρίου.
Εν συνεχεία στον κ. Δήμαρχο η ομάδα δώρισε έναν χάρτη της Ελλάδας και ένα Βιβλίο από την πολιτιστική κληρονομιά και ιστορία της πρωτεύουσας της Χαλκιδικής του Πολυγύρου, μεταφέροντας επίσης το μήνυμα της Αντιπεριφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας και Προέδρου του Οργανισμού Τουριστικής προβολής Θεσσαλονίκης, κας. Βούλας Πατουλίδου, «Manystories, Οne Heart».
Αφού η ομάδα έβγαλε τις καθιερωμένες φωτογραφίες, ανασυντάχθηκε εκ νέου, και χωρίς καθυστέρηση, πήρε τον δρόμο της επιστροφής, που θα περάσει από 9 ευρωπαϊκές χώρες, για να καταλήξει στον Λευκό Πύργο της Θεσσαλονίκης.
Η πολύωρη οδήγηση, δεν στάθηκε δυνατόν να κάμψει την χαρά της ομάδα , η οποία θα οδηγήσει και πάλι με γνώμονα την αυστηρή τήρηση των ορίων ταχύτητας, και θα είναι άκρως προσεκτική κατά την διάρκεια της επιστροφής.
Στο σημείο αυτό αξίζει να τονίσουμε ότι κατά την διέλευση της αποστολής Go Αtlas από την Φινλανδία, ουκ ολίγες ήταν οι φορές που στον δρόμο έκαναν την ξαφνική τους εμφάνιση Τάρανδοι, οι οποίοι μπορεί να είναι εξοικειωμένοι με την διέλευση δρόμων εντός των εθνικών δρυμών, εν αντιθέσει με την χώρα μας όπου κάτι τέτοιο δεν είναι συνήθη φαινόμενο! Επίσης κάτι αντίστοιχο αναμένεται να συναντήσει η ομάδα, κατά την διάσχιση της Σουηδίας, όπου οι Άλκες εμφανίζονται ξαφνικά το ίδιο με τους τάρανδους!
Η αποστολή Go Atlas υποστηρίζεται από το Υπουργείο Τουρισμού, φέρει την αιγίδα του Ε.Ο.Τ και έχει την αμέριστη υποστήριξη του Οργανισμού Τουριστικής Προβολής Θεσσαλονίκης.
*Για την αποστολή Go Atlas: Παντελής Τζερτζεβέλης στο thessnews.gr