Το βράδυ της Πέμπτης, γύρω στις 21:45, η Ε.Ο.Δ Χαλκιδικής Βάση Ετοιμότητας Κασσάνδρας ενημερώθηκε για έναν αγνοούμενο άντρα 55 ετών από την Σερβία, ο οποίος είχε πάει από το μεσημέρι για ψαροντούφεκο στην περιοχή Κάνιστρο, στο Παλιούρι Χαλκιδικής.
Σε συνεργασία με το λιμενικό, στήθηκε επιχείρηση έρευνας και διάσωσης από τη Βάση Ετοιμότητας Κασσάνδρας, με 1 σκάφος επανδρωμένο με 3μελες πλήρωμα και ένα 5μελες πεζοπόρο τμήμα.
Ο 55χρονος βρέθηκε από το σκάφος της ΕΟΔ, σε μία παραλία της περιοχής και ήταν καλά στην υγεία του. Μεταφέρθηκε στη Μαρίνα του ξενοδοχείου miraggio, από όπου τον παρέλαβε το ΕΚΑΒ.