Μία πολύ μεγάλη επιτυχία για τον Σύλλογο Γονέων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Καλλικράτειας Χαλκιδικής που κατάφερε, το σχολείο, να αποκτήσει τον δικό του Αυτόματο Εξωτερικό Απινιδωτή (AED).
Ο απινιδωτής αποκτήθηκε με τις προσφορές ανθρώπων της περιοχής, σε μια εβδομάδα συγκεντρωθηκαν 2000€, και τοποθετήθηκε σε ειδικό κουτί ασφαλείας στην είσοδο του σχολείου. Ο Σύλλογος θα διοργανώσει σεμινάριο σε συνεργασία με το KIDS SAVE LIVES, για να πιστοποιηθούν περισσότεροι ανανήπτες.
Μέχρι την πραγματοποίηση του σεμιναρίου θα υπάρχουν λίγοι, δυστυχώς, ανανήπτες οι οποίοι θα μπορούν να κάνουν χρήση του απινιδωτή.
Ο Γονέων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Καλλικράτειας καλεί όσους θα ήθελαν να γίνουν εθελοντές ανανήπτες και διαθέτουν την ειδική πιστοποίηση να επικοινωνήσουν με κάποιο από τα μέλη του ΔΣ του Συλλόγου ώστε να αποκτήσουν τους κωδικούς ασφαλείας από το κουτί φύλαξης του απινιδωτή.
Οι αριθμοί τηλεφώνου των μελών του ΔΣ είναι :
Βασιλειάδης Γιώργος 6979985598
Τσακμάκα Μαρία 6938840933
Συμιρδάνη Σταυρούλα 6973004373
Γελαδάρη Λίτσα 6974816559
Εσκιτζή Χρυσούλα 6977250154
Κουσουλάκη Έφη 6973421968