Παρόλο που τοποθετήθηκαν σε πολλά σημεία του δήμου Σιθωνίας κοντέινερ για τα ογκώδη αντικείμενα, πολλοί πολίτες συνεχίζουν και πετάνε τα μπάζα σε διάφορα σημεία στη Σιθωνία.
Σε ανάρτησή του, ο αντιδήμαρχος Καθαριότητας Περιβάλλοντος και Ανακύκλωσης Γιώργος Δαλδογιάννης του δήμου Σιθωνίας αναφέρει ότι στον Άγιο Νικόλαο Χαλκιδικής “οι ασυνείδητοι επιμένουν να τα σκορπίζουν δίπλα, παραπέρα, όχι όμως μέσα στα κοντέινερ.”
Μάλιστα, ο αντιδήμαρχος εντόπισε έναν πολίτη να πετάει τα μπάζα εκτός κοντέινερ και θα του επιβληθεί πρόστιμο όπως επισήμανε: “Μόλις πριν λίγο κατέλαβα έναν απ’αυτούς, ο οποίος σημειωτέον, καθημερινά κατακρίνει το Δήμο. Το πρόστιμο αύριο κιόλας θα του επιβληθεί. Ας καταλάβουν επιτέλους όλοι αυτοί, ότι η ανοχή στην ανοησία τους τελείωσε.”