Τα χάλκινα πνευστά όργανα της Φιλαρμονικής Ιερισσού, της δεκαετίας του 1970, βρήκαν πλέον την θέση τους σε προθήκη στο χώρο της Μουσικής Σχολής, στο Κέντρο Πολιτισμού Ιερισσού. Αφού συντρόφευαν τη Φιλαρμονική του Δήμου και χάρισαν άπειρες μουσικές στιγμές σε παρελάσεις, περιφορές εικόνων, σε επετείους και εκδηλώσεις, ήρθε η ώρα να εκτεθούν σε ειδικό χώρο και να δώσουν την θέση τους στη νέα γενιά μουσικών οργάνων.
“Τρομπόνια, τρομπέτες, κορνέτες, τούμπες και αλτικόρνα, είναι πλέον κομμάτι της ιστορίας της Φιλαρμονικής του Δήμου και είναι όλα εδώ. Είναι εδώ, για θυμούνται οι παλαιότεροι και να γνωρίσουν οι νεώτεροι, ότι η ιστορία ενός τόπου είναι η μουσική του, είναι οι μνήμες και οι θύμησες που ξυπνούν οι νότες. Είναι οι φευγαλέες ματιές των γονιών που συντροφεύουν τα παιδιά τους στα μαθήματα μουσικής του Ωδείου, είναι η συγκίνηση και το φτερούγισμα στην καρδιά για όλα αυτά που ζήσαμε παρέα με μερικά τρομπόνια και μερικές κορνέτες. Είναι ένα κομμάτι της ιστορίας της ζωής του καθενός από εμάς. Η μουσική είναι πάντα εδώ, να συντροφεύει τις αχνές αναμνήσεις και να σκορπά άπειρα συναισθήματα, για να δημιουργήσουν όλα μαζί τη δική μας ξεχωριστή, προσωπική ιστορία.”, ανέφερε το Αριστοτέλειο Πνευματικό Κέντρο- Κέντρο Πολιτισμού Ιερισσού.