Μήνυμα Απόστολου Πάνα Βουλευτή Χαλκιδικής ΚΙΝ.ΑΛ για την 46η Επέτειο του Πολυτεχνείου.
“Η εξέγερση των φοιτητών στο Πολυτεχνείο εναντίον του δικτατορικού καθεστώτος, τον Νοέμβριο του 1973, αποτελεί ένα αιματηρό όσο και μεγαλειώδες μάθημα Ελευθερίας και Δημοκρατίας το οποίο δεν έχει σταματήσει να εμπνέει τον ελληνικό λαό 46 χρόνια μετά. Πριν 46 χρόνια κάποιοι έδωσαν τη ζωή τους για να έχουμε εμείς σήμερα ελευθερία λόγου, ελευθερία διακίνησης των ιδεών και τελικά εθνική υπερηφάνεια και αξιοπρέπεια.
Η εξέγερση του Πολυτεχνείου σφράγισε ανεξίτηλα τη νεότερη ιστορία της χώρας μας γιατί δεν έπαψε ποτέ να είναι επίκαιρη αφού η δημοκρατία μας ακόμα και σήμερα δοκιμάζεται.
Το κυρίαρχο σύνθημα “Ψωμί – Παιδεία – Ελευθερία” παραμένει χαραγμένο στη μνήμη μας όχι απλά σαν ένα σύμβολο του τότε αγώνα αλλά σαν ένα διαχρονικό διακύβευμα που εκφράζει τη συλλογική μας συνείδηση και αποτελεί πηγή έμπνευσης για τις γενιές που ήρθαν και αυτές που θα ακολουθήσουν.
Τιμώντας την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου, λέμε “όχι” στο διχασμό της κοινωνίας, “όχι” στην καταπάτηση των εργασιακών και των κοινωνικών δικαιωμάτων και τασσόμαστε ενάντια σε λογικές ισοπέδωσης που προσπαθούν να μειώσουν και να απαξιώσουν τις διεκδικήσεις του λαού μας, ο οποίος τότε απέδειξε ότι ενωμένος μπορεί να καταφέρει να αποτινάξει κάθε είδους ζυγό”.