Μπάσκετ: Μεγάλη προσπάθεια ο Κένταυρος Καλλικράτειας, δεν τα κατάφερε στο τέλος (photos)

Μεγάλη προσπάθεια από τον Κένταυρο Καλλικράτειας που έφτασε κοντά στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, απέναντι στον Λεύκιππο Ξάνθης.

Ο Κένταυρος ξεκίνησε μουδιασμένα και έδειξε να αιφνιδιάζεται από τον Λεύκιππο, μην καταφέρνοντας να ανταποκριθεί αμυντικά και δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Ξάνθης να πάρει προβάδισμα από νωρίς με 17-24.

Η ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο με την διαφορά να αυξάνεται στους 10 πόντους με 25-35.

Παρότι ο Λεύκιππος δεν έπαιξε ιδιαίτερο μπάσκετ, ο Κένταυρος δεν το εκμεταλλεύτηκε κυρίως λόγω των πολλών χαμένων αμυντικών ριμπάουντ και των εύκολων λαθών στις μεταβιβάσεις.

Στην έναρξη της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της με 37 -51 αλλά από εκεί και μετά η ομάδα της Καλλικράτειας ανέβασε την απόδοση της κυρίως αμυντικά και μείωσε σε 54-56 ένα λεπτό πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Με την ίδια αμυντική λειτουργία και ανεβασμένο ηθικό ο Κένταυρος πέρασε μπροστά με 68-66 τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Οι ομάδες έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 73-73, ένα λεπτό πριν το τέλος.

Στο τελευταίο λεπτό ο αγώνας ήταν πολύ συναρπαστικός με τους αθλητές των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα μέσα στο γήπεδο, με αυτούς της Ξάνθης να αποδεικνύονται ψύχραιμοι στις βολές και να παίρνουν την νίκη με 75-78.

Ο Κένταυρος πλήρωσε το νωθρό του ξεκίνημα και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει μια τεράστια νίκη απέναντι σε μια ομάδα που θα διεκδικήσει την άνοδο στην κατηγορία.

Κένταυρος Καλλικράτειας – Λεύκιππος Ξάνθης 75-78
Δεκάλεπτα: 17-24, 34-45, 58-60, 75-78

Κένταυρος Καλλικράτειας (Γιοβάννης): Κωνσταντινίδης 13(1), Βελισσαρίου 16(3), Νταβίδι 11(3), Χατζηλάμπρου 4, Μιχαηλίδης, Φλετούρης, Παρασκευάς 11(1), Χασάπης, Βούκα, Δασκαλάκης 6, Κιτσούλης 12(2).

Λεύκιππος Ξάνθης (Βαχαρίδης-Μαγιάννης): Στύλας 3 (1), Νταβουλτζόπουλος, Ιορδάνογλου 15 (1), Στεργίου, Ιωαννίδης, Ζαμπάκης, Βοϊβατόπουλος 14, Νικολόπουλος 17 (2), Μακαρατζής, Γρούδος 7, Παλλάκης 10, Χρήστου 12 (4).