Πάει αρκετός καιρός πού ξεκίνησαν οι εργασίες επιδιόρθωσης του πλακόστρωτου μπροστά από το ΚΑΠΗ Νέων Μουδανιών και φυσικά έμειναν ανολοκλήρωτες…
Ένα από τα λιγοστά σημεία των Νέων Μουδανιών με ωραία θέα προς στην θάλασσα και στοιχεία πράσινου. Μπροστά στο μελετημένο κτήριο του αμφιθέατρου και μακριά από τα “αμελέτητα” κτήρια των εργολάβων και της αντιπαροχής, στρώθηκε για ακόμη μία φορά τσιμέντο! Δεν υπάρχει καμία είδους μελέτης και σεβασμού προς το περιβάλλον. Το τσιμέντο πάντα είναι η εύκολη λύση. Όσοι μένουν εκεί κοντά ή γνωρίζουν το μέρος, μπορούν να καταλάβουν πολύ καλά το τι εννοώ. Πάλι καλά που δεν έκοψαν και τους θάμνους.
Θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν υλικά που να είναι πιο φιλικά στο περιβάλλον, ειδικά για τη συγκεκριμένη διαδρομή.
Γιατί πρέπει να ισοπεδώνονται όλα;
Πραγματικά ελπίζω η φύση να εκδικηθεί και να καταστρέψει τα τσιμέντα τους….